Przepusty i przejścia dla zwierząt 2019 – ekologia w parze z ekonomią
Przepusty i przejścia dla zwierząt to obiekty o strategicznym znaczeniu dla ekosystemu, będące zarazem istotnym kosztem inwestycji drogowych. Stanowią przy tym duże wyzwanie, począwszy od kwestii lokalizacji tych obiektów, przez projektowanie, budowę i utrzymanie. Właśnie tym istotnym zagadnieniom została poświęcona XIII Świąteczna Konferencja Naukowo-Techniczna Przepusty i Przejścia dla Zwierząt, która odbyła się 10–12 grudnia 2019 r. w Krakowie.
W Centrum Dydaktyki AGH spotkało się grono osób, dla których ważne są zarówno aspekty środowiskowe, jak i ekonomiczne inwestycji związanych z przepustami i przejściami dla zwierząt. Obecni na konferencji inżynierowie budownictwa, przedstawiciele administracji drogowej i przyrodnicy dążyli do wypracowania rozwiązań, które uwzględniałyby wszystkie wymogi formalne dotyczące powstawania i utrzymania przejść i przepustów przy jednoczesnym spełnianiu ich podstawowej funkcji. Dobro zwierząt korzystających z tego typu obiektów jest najlepszym uzasadnieniem ponoszonych na ten cel nakładów.
W długiej historii Świątecznych Konferencji Naukowo-Technicznych tegoroczna edycja po raz pierwszy została poprzedzona warsztatami. Odbyły one się w przeddzień konferencji, w kręgu osób żywo zainteresowanych tematyką spotkania, o czym świadczyło pełne zaangażowanie uczestników warsztatów tak podczas części teoretycznej, jak i praktycznej. Ukoronowaniem warsztatów, a jednocześnie możliwością ugruntowania wiedzy teoretycznej były zajęcia praktyczne z projektowania optymalnego zagospodarowania przejść dla zwierząt. Panel dyskusyjny, służący omówieniu wybranych, zaprojektowanych przez uczestników warsztatów rozwiązań, stał się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poszerzania horyzontów.
Podczas dwudniowej konferencji odbyły się cztery sesje tematyczne, podczas których w sposób kompleksowy ujęto zagadnienia związane z przepustami i przejściami dla zwierząt. Program, uwzględniający aktualne problemy, ukierunkowany na możliwość wymiany doświadczeń i poznanie nowoczesnych rozwiązań stosowanych podczas budowy i utrzymania obiektów inżynieryjnych, spotkał się z entuzjastycznym odbiorem. Dyskusjom na sali, a także w kuluarach nie było końca. Uwieńczeniem spotkania było zebranie wniosków, które zostaną zamieszczone w publikacji konferencyjnej oraz przekazane do Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Klimatu.
Podczas konferencji mgr inż. Michał Mońka, prezes zarządu ViaCon Polska, wygłosił referat Aspekty techniczne i finansowe budowy górnych przejść dla zwierząt wykonanych w technologii blach falistych oraz prefabrykatów żelbetowych na podstawie 15-letnich doświadczeń autorów, którego współtwórcą był mgr inż. Piotr Tomala.
Firma ViaCon Polska już po raz kolejny była srebrnym sponsorem Świątecznej Konferencji Naukowo-Technicznej Przepusty i przejścia dla zwierząt. Mając na uwadze, jak ważna jest ścisła współpraca wszystkich stron zaangażowanych w budowę oraz utrzymanie przepustów i przejść dla zwierząt, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem w tej dziedzinie i przyczyniać do powstawania obiektów spełniających wymagania środowiskowe i normowe, a jednocześnie atrakcyjnych pod względem finansowym i realizacyjnym.