Ściany oporowe z gruntu zbrojonego

Ściany oporowe – zasada pracy


Ściany oporowe z gruntu zbrojonego umożliwiają współpracę elementów kotwiących (siatek stalowych lub siatek geosyntetycznych) z zasypką inżynierską. Ściana oporowa reaguje na parcie wywołane przez obciążenia stałe oraz zmienne poprzez siłę rozciągającą w elementach kotwiących.
Murek oporowy o odpowiednim doborze długości zakotwienia zapobiega przemieszczeniom lica.

Konstrukcje oporowe - firma ViaCon oferuje grunt zbrojony w systemach:

 • ViaWall B – ściana oporowa z licem z ocynkowanych siatek stalowych,
 • ViaBlock – ściana oporowa z licem z bloczków betonowych ze zbrojeniem gruntu z siatek polietylenowych

Zastosowanie

Mur oporowy, tworzy ściana składająca się z części licowej i części zbrojącej w nasypie. Grunt zbrojony, w zależności od rodzaju systemu, różni się elementami składowymi. Murek oporowy może mieć różne zastosowania. Wykorzystuje się je przede wszystkim do:

 • budowy przyczółków obiektów mostowych
 • wykończenia stożków przy przyczółkach
 • wykończenia skarp nasypów o nachyleniu od 86°do 90°
 • zabezpieczenia skarp nasypów

Zalety

Konstrukcje oporowe posiadają wiele zalet. Wymienić można tu chociażby łatwość montażu przy użyciu lekkiego sprzętu i możliwość idealnego skomponowania się z otaczającym krajobrazem. Mur oporowy, stworzony w systemach, które oferuje nasza firma charakteryzuje się również niskimi kosztami wykonania. Odpowiednio przygotowany grunt zbrojony, zapewnia również elastyczność produktu, dzięki czemu możliwe jest formowanie dowolnych kształtów.

Murek oporowy musi przejść cały proces konstrukcji. W związku z tym oferujemy:

 • wsparcie projektowe
 • do każdej realizacji wykonanie projektu technologicznego
 • montaż lub instruktaż montażowy na placu budowy

Mury oporowe – aprobaty techniczne

Każdy murek oporowy firmy ViaCon posiada Aprobatę Techniczną.
Mury oporowe ViaWall B to system z Aprobatą Techniczną IBDiM nr 2. AT/2011-02-2729/3
Ściany oporowe ViaBlock posiada natomiast Aprobatę Techniczną IBDiM, AT/2010-02-2666/1

Mury oporowe prefabrykowane

Wiadomo już, jakie zalety oraz właściwości posiadają mury oporowe betonowe oferowane przez ViaCon. Łatwiej więc zdecydować się na ich zaprojektowanie i zamówienie za pośrednictwem naszej firmy. Prócz wsparcia projektowego klienci otrzymują o nas także fachowe porady techniczne związane z wykorzystaniem materiałów prefabrykowanych tego typu. Daje to pewność, że zamówione za naszym pośrednictwem elementy we właściwy sposób przeniosą napór na podłoże, a tym samym zapewnią konstrukcji stabilność oraz odpowiedzą na wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Konstrukcje betonowe ViaCon

Przed dokonaniem wyboru zachęcamy do zapoznania się z dostępną na stronie specyfikacją, zawierającą niezbędne informacje dotyczące tego: jakimi właściwościami charakteryzują się murki oporowe prefabrykowane z betonu oraz jakie warunki projektowe należy spełnić, aby materiały te mogły zostać wykorzystane do wykończenia wspomnianych już skarp nasypów czy stożków przy przyczółkach (a także innych budowli bądź konstrukcji realizowanych przez budownictwo drogowe). Gdyby jednak pojawiły się dodatkowe pytania - służymy fachowym doradztwem

Do pobrania

Zapytaj o produkt

Wybierz oddział:

Maciej Wiśniewski

Koordynator Produktu Ściany Oporowe
 • ściany oporowe zbrojone siatką stalową

  System ścian oporowych ViaWall B Mesh

 • ViaBlock