Geomaty są powszechnie stosowane do ochrony antyerozyjnej. Zabezpieczają przed skutkami oddziaływania deszczu, wody opadowej, wiatru i fal. W ofercie występują dwa typy geomat: maty biodegradowalne (maty kokosowe, maty słomiane, maty jutowe) oraz maty syntetyczne (maty polimerowe).
Geomata chroni pozbawioną roślinności glebę, zapewniając szybki proces wegetacji. Umożliwia budowanie stabilnych skarp i zboczy, odpornych na erozyjne działanie wody.
W przypadku zastosowania geomaty przed rozpoczęciem procesu erozji można ograniczyć intensywność tego procesu w porównaniu z niezabezpieczonymi skarpami.
Wzmacniane geomaty pozwalają na utrzymanie grubości warstwy gleby na bardzo stromych, nieprzepuszczalnych dla wody skarpach, nawet w trudnych warunkach (np. stabilizacja warstw powierzchniowych podczas rekultywacji składowisk odpadów).
Montaż geomat jest prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować powierzchnię skarpy (wyrównać i oczyścić z wystających elementów i zanieczyszczeń). Następnie trzeba obsiać skarpę roślinnością. Rolki geomaty należy rozwijać z góry na dół, zostawiając na górze odpowiednią długość maty do wykonania zakotwienia. Powinno się wykonać rowek kotwiący, odsunięty od skarpy o minimum 0,5 m, na głębokości 0,5 m x 0,5 m.
Dzięki matom przeciwerozyjnym zwiększa się stateczność skarp nasypów. Wegetacja roślin jest szybsza, systemy korzeniowe są mocniejsze i wraz z matą stanowią powierzchniowe zbrojenie skarp. Skarpa trwale porośnięta roślinnością i dodatkowo zabezpieczona matą przeciwerozyjną jest bardziej odporna na czynniki środowiskowe, dzięki czemu trwałość całej konstrukcji jest znacznie większa.
Geomaty biodegradowalne ulegają naturalnemu rozkładowi na składniki mineralne, które zostają wchłaniane przez otaczającą roślinność. W ten sposób geomaty biodegradowalne pozwalają na długotrwałe użytkowanie gruntów, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko naturalne.
Skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem!