Konstrukcje stalowe MultiPlate
MultiPlate MP200 - Konstrukcje wielopłaszczowe z blachy falistej ocynkowanej
Krajowa Ocena Techniczna Nr IBDiM - KOT-2017/0045 wydanie 1
Produkt posiada Certyfikat CE na zgodność z normą PN-EN 1090-1
Blacha falista wykorzystania jest w budownictwie od ponad 100 lat. Koncepcję użycia w budownictwie drogowym i kolejowym elementów konstrukcyjnych z blachy falistej ocynkowanej zapoczątkowano w Ameryce Północnej oraz w Rosji. Obecnie konstrukcje podatne z blach falistych stosowane są powszechnie w budownictwie na całym świecie.
Wspomniana blacha falista powstaje w procesie mechanicznego formowania na zimno stalowych płaskich blach. Po uzyskaniu żądanego kształtu blacha cynkowana jest metodą ogniową i może być dodatkowo pokrywana powłokami malarskimi.
Konstrukcje stalowe MultiPlate MP200 z uwagi na charakter pracy, bardzo często nazywane są konstrukcjami podatnymi. Do przenoszenia obciążeń konstrukcje te wykorzystują współpracę z otaczającym je gruntem. Są tanie, proste i szybkie w budowie. Konstrukcja stalowa montowana jest przecietnie zaledwie kilka dni przez kilkuosobową brygadę montażową.
Nasze konstrukcje stalowe MultiPlate MP200 stosowane są w Polsce od roku 1997, a firma ViaCon produkuje je w Polsce od 2005 roku.
Konstrukcja stalowa - zastosowanie
Konstrukcje MultiPlate MP200 stosowane są do budowy nowych oraz wzmacniania (relining) i przebudowy istniejących obiektów takich jak:
- przepusty,
- mosty,
- wiadukty,
- tunele,
- przejścia podziemne,
- przejazdy gospodarcze,
- przejścia ekologiczne,
- przejścia dla zwierząt,
- przepusty kolejowe,
- hangary,
- schrony dla ludności,
- magazyny,
- obudowy taśmociągów (przenośników taśmowych),
- obudowy przewodów rurowych i ciepłociągów,
- zbiorniki na ścieki i ciecze,
- silosy.
Zalety konstrukcji stalowych
Obiekty z użyciem konstrukcji MultiPlate MP200 mają następujące zalety:
- prostota w projektowaniu za względu na mniejszą ilość detali, gotową bazę rysunków profili oraz gotową bazę obliczeń wytrzymałościowych dla standardowych zastosowań,
- blacha falista skręcana za pomocą śrub zapewnia prosty i szybki montaż,
- możliwość wykonywania prac w ujemnych temperaturach (brak sezonowości),
- możliwość wznoszenia obiektów bez zamykania ruchu,
- blacha stalowa, ze względu na stosunkowo mały ciężar, daje możliwość montażu sekcji lub całości konstrukcji w pobliżu miejsca docelowego, bez kolizji z innymi robotami,
- bardzo krótki czas wznoszenia obiektu,
- niższy koszt realizacji obiektu w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.
Procedura budowy obiektu z użyciem konstrukcji MP200 obejmuje:
- wykonanie podłoża/fundamentu,
- dostawę konstrukcji (blachy stalowe wraz z kompletem łączników),
- montaż konstrukcji,
- wykonanie zasypki inżynierskiej,
- roboty wykończeniowe.
Lista dokumentów sankcjonujących stosowanie konstrukcji MultiPlate MP200 w Polsce:
- Certyfikat CE na zgodność z normą PN-EN 1090-1. Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych. Część 1: Zasady oceny zgodności elementów konstrukcyjnych,
- Krajowa Ocena Techniczna Nr IBDiM - KOT-2017/0045 wydanie 1,
- Opinia techniczna Głównego Instytutu Górnictwa, na podstawie której konstrukcje MultiPlate MP200 mogą być stosowane na terenach objętych wpływami eksploatacji górniczej,
- Krajowy Certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wydany przez akredytowaną jednostkę badawczą IBDIM,
- Zalecenia Projektowe i Technologiczne dla Podatnych Konstrukcji Inżynierskich z Blach Falistych wydane Zarządzeniem Nr 9 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 18 marca 2004 r.
Konstrukcje MultiPlate MP200 projektuje się tak, aby spełniały wymagania trwałości, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie.
Wzmacnianie istniejących obiektów (relining)
Przepusty stalowe MultiPlate MP200 można stosować do wzmacniania istniejących obiektów za pomocą tzw. metody reliningu. Stalowa blacha falista wprowadzana jest w światło istniejącego obiektu a następnie wolną przestrzeń pomiędzy ustrojem nośnym wzmacnianego obiektu a konstrukcją stalową wypełnia się betonem klasy min. C16/20. Relining pozwala na wzmacnianie istniejącego obiektu bez potrzeby zatrzymywania ruchu i wyklucza konieczność rozbiórki starej konstrukcji.
W celu ciągłego udoskonalania metod obliczeniowych aktywnie współpracujemy z ośrodkami naukowymi i badawczymi zarówno w kraju jak i poza granicami Polski.
Efektem tej współpracy jest realizacja kilkunastu programów badawczych, w tym kilku dedykowanych konstrukcjom typu MultiPlate MP200.
Do pobrania
Katalog MultiPlate MP200.pdf
Krajowa Deklaracja Właściwości Użytkowych MultiPlate.pdf
Deklaracja Właściwości Użytkowych MultiPlate.pdf
Deklaracja Właściwości Użytkowych MultiPlate TC.pdf
Instrukcja montażu MultiPlate MP200 - przekrój zamknięty.pdf
Instrukcja montażu MultiPlate MP200 - przekrój otwarty.pdf
ViaCon Katalog produktów - zbiorczy.pdf
Ogólne Warunki Sprzedaży.pdf
Krajowa Ocena Techniczna MultiPlate.pdf