pl
ViaCon » Portfolios » Jeden projekt – 2 ekologiczne rozwiązania

Jeden projekt – 2 ekologiczne rozwiązania

Rozwiązania zaproponowane przez ViaCon wspierają zrównoważony rozwój. Są one szybsze w budowie i bardziej atrakcyjne cenowo niż alternatywy betonowe.

 

Osiąganie więcej mniejszym kosztem to jeden ze sposobów, w jaki biznes może współistnieć ze środowiskiem i zapewnić zrównoważoną przyszłość. ViaCon współpracuje z klientami, aby pomóc im osiągnąć nie tylko cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG, ale także trwalsze, łatwiejsze i szybsze rozwiązania w korzystnej cenie.

Wyzwanie realizacyjne

Węgierski klient ViaCon poszukiwał bardziej opłacalnego i szybszego do wdrożenia rozwiązania pozwalającego zastąpić żelbetową ścianę oporową.

W obliczu rosnących kosztów stali i panującej sytuacji gospodarczej klient potrzebował rozwiązania, które wymagałoby mniejszej ilości surowca, ale także bardziej zrównoważonej alternatywy dla betonu przy budowie nowej ściany oporowej.

ViaCon dostarcza dwa ekologiczne rozwiązania w jednym projekcie

Zastosowane rozwiązanie

Firma ViaCon sprostała temu wyzwaniu, proponując połączenie konstrukcji składającej się ze ściany oporowej z gruntu zbrojonego (MSE) i gabionów.

Przednią ścianę wykonano z bloczków betonowych, geosiatki i materiału zasypowego (kruszony kamień z lokalnej kopalni), a drugą z gabionów i geosiatek.

Takie podejście spełniło wymogi klienta dotyczące kosztów, a także zachowania zrównoważonego rozwoju.

ViaCon dostarczył kompleksowe rozwiązanie, od projektu, przez doradztwo techniczne, aż po dostawę.

Dzięki temu projektowi ścian oporowych, ViaCon kontynuuje współpracę z klientami, oferując bardziej zrównoważone ekonomicznie i środowiskowo projekty inżynierii lądowej.

Przewaga technologiczna

Połączenie dwóch rozwiązań jest bardziej przyjazne dla środowiska niż żelbetowe ściany oporowe ze względu na:

  • mniejsze zużycie stali
  • mniejsze zużycie betonu (który generuje najwięcej CO2)
  • wykorzystanie jako materiału zasypowego kruszonego kamienia lub piasku występującego lokalnie (co eliminuje koszty transportu i emisję CO2)
  • wykorzystanie jako materiału zasypowego kruszonego kamienia lub piasku występującego lokalnie (co eliminuje koszty transportu i emisję CO2)

Zastosowane rozwiązanie pomogło klientowi zwiększyć efektywność współpracując z jednym dostawcą rozwiązań i przyczyniło się do:

  • znacznych oszczędności w porównaniu do pierwotnie zakładanej ściany żelbetowej
  • wyraźnie łatwiejszego wykonania w stosunku do betonu

  • znacznie szybszego zakończenia prac niż w przypadku wznoszenia ścian wylewanych na mokro