Geosiatki i geosyntetyki

Geosyntetyki to materiały wykorzystywane m.in. przy podbudowywaniu dróg i nasypów drogowych. Geosyntetyki są to materiały produkowane z polimerów takich jak: polietylen, polipropylen, poliester itp.  Zwiększają funkcjonalność i trwałość konstrukcji budowalnych.

Geosyntetyki można podzielić na kilka grup.

 

Geotkaniny polipropylenowepoliestrowe

Najpowszechniej stosowane i sprawdzone geotkaniny wykonane są z tasiemek polipropylenowych lub przędzy poliestrowej. Geotkaniny w odróżnieniu od geowłóknin mają uporządkowaną strukturę gdzie można wyróżnić wątek i osnowę.

Geotkanina jest stosowana jako warstwa  wzmacniająca oraz separacyjna.  Geotkanina  znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie drogowym, kolejowym jak również w budowlach hydrotechnicznych.

 

Geowłókniny

Druga grupa to geowłókniny. Do ich produkcji wykorzystywane są włókna polimerowe (geowłóknina polipropylenowa lub poliestrowa), które łączy się za pomocą igłowania i poddaje obróbce termicznej. Geowłóknina polipropylenowa charakteryzuje się odpornością na alkalia i jednym z jej zastosowań może być warstwa poślizgowa w nawierzchniach betonowych. Geowłókniny posiadają wiele różnych parametrów w zależności od ich przeznaczenia oraz funkcji jaką miałyby spełniać.

 

Geosiatki

Kolejną grupą geosyntetyków są geosiatki. Wyróżnia się geosiatki jednokierunkowe i dwukierunkowe. Pierwsze z wymienionych wykorzystuje się przy budowie wysokich skarp nasypów. Z kolei geosiatka dwukierunkowa stosowana jest do stabilizacji słabego podłoża. Geosiatka podobnie jak pozostałe geosyntetyki charakteryzuje się wysoką trwałością.

 

Geomaty

Geomata antyerozyjna stosowana jest z kolei do zabezpieczania skarp nasypów przed degradacją na skutek czynników atmosferycznych. Geomata  może  być wykonana z materiałów naturalnych ( biodegradowalnych: mata kokosowa, słomiana ) lub syntetycznych (mata polipropylenowa).

Geomata chroni pozbawioną roślinności glebę, zapewniając szybki proces wegetacji. Mata kokosowa lub słomiana może być instalowana na skarpach o pochyleniu do 1:1,5. Skarpy o pochyleniu 1:1 zabezpiecza się matami polimerowymi. Mata kokosowa / słomiana / polimerowa to produkty łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie. Mata słomiana jest mniej trwała aniżeli mata kokosowa i ulega szybszej biodegradacji.

 

Do pobrania

 

Oferujemy następujące geosyntetyki

Zapytaj o produkt

Wybierz oddział:

Mariusz Peroński

Kierownik Produktu Geosyntetyki

Paweł Radziemski

Zastępca Kierownika Produktu Geosyntetyki

Marta Humerska

Doradca ds. Handlowych Geosyntetyki

Ewelina Saniuta

Doradca ds. Handlowych Geosyntetyki

Tomasz Rycombel

Kierownik Oddziału

Michał Połubiński

Kierownik Oddziału

Marek Surus

Kierownik Oddziału

Artur Wojciechowski

Kierownik Oddziału

Jacek Oszytko

Kierownik Oddziału
  • Geowłókniny

  • Geotkaniny polipropylenowe

  • Geotkaniny poliestrowe

  • Geosiatki do stabilizacji gruntu

  • Geosiatki poliestrowe

  • Geokompozyty drenażowe

  • Materiały do ochrony antyerozyjnej

  • Geosiatki i geokompozyty do nawierzchni asfaltowych z włókien szklanych

  • Geomembrany